![Οι «ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ» στην κοπή της Βασιλόπιτας των Προσκόπων Θεσσαλονίκης](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2024/01/spartiates-kontis-proskopoi-thessalonikis-750x465.jpg)
Τα 110 χρόνια αδιάλειπτης λειτουργίας και προσφοράς των Προσκόπων Θεσσαλονίκης τίμησε το Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2024 αντιπροσωπεία του Πολιτικού Φορέα «ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ» με επικεφαλής τον Βουλευτή Α’ Θεσσαλονίκης, Ιωάννη Κόντη.
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2024/01/spartiates-kontis-proskopoi-thessalonikis-1.jpg)
Η επιτυχημένη εκδήλωση έλαβε χώρα στο Ολυμπιακό Μουσείο της Θεσσαλονίκης.
Ο κ. Κόντης κατά τον χαιρετισμό που απηύθυνε μετέφερε τι ευχές του κόμματος προς τους παρευρισκόμενους και εξήρε το ζωντανό και ανεξίτηλο ιδεώδες του Προσκοπισμού.
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2024/01/spartiates-kontis-proskopoi-thessalonikis-2-902x1024.jpg)
Μάλιστα τόνισε -μεταξύ άλλων- χαρακτηριστικά ότι «εδώ στη Μακεδονία μας χτυπάει δυνατά η καρδιά του εθελοντισμού και του προσκοπισμού».
Σε μια εποχή που η κοινωνία μαστίζεται από λάθος κοινωνικά πρότυπα για τα παιδιά μας, για εμάς τους «ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ» ο προσκοπισμός -και όλα όσα αντιπροσωπεύει- αποτελεί την καλύτερη διέξοδο στη σωστή διαπαιδαγώγηση της νεολαίας μας.