![Οι «ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ» στην εκδήλωση Μνήμης «Βουρβάχεια 2024» για τη Μάχη του Καματερού το 1827](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2024/01/vourvaxeia-2024-manousos-spartiates-750x465.jpg)
Το παρών στις εκδηλώσεις για τη Μάχη του Καματερού, «Βουρβάχεια 2024», που τιμήθηκε με κάθε επισημότητα το πρωί της Κυριακής 28 Ιανουαρίου 2024, έδωσε ο Βουλευτής Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών του Πολιτικού Φορέα «ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ», Γεώργιος Μανούσος.
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2024/01/vourvaxeia-2024-manousos-spartiates-1-1024x768.jpg)
Η επίσημη Δοξολογία τελέστηκε στον ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Καματερού και η επιμνημόσυνη δέηση στην Πλατεία Ηρώων όπου δεσπόζει το μνημείο του Ελληνογάλλου Συνταγματάρχη, Διονυσίου Βούρβαχη.
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2024/01/vourvaxeia-2024-manousos-spartiates-2-1024x768.jpg)
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2024/01/vourvaxeia-2024-manousos-spartiates-7-768x1024.jpg)
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2024/01/vourvaxeia-2024-manousos-spartiates-8-1024x768.jpg)
Η συγκίνηση μεταξύ των παρισταμένων κορυφώθηκε κατά την τήρηση ενός λεπτού σιγής και στην ανάκρουση του Ελληνικού και του Γαλλικού Εθνικού Ύμνου από τη Φιλαρμονική του Δήμου Αγίων Αναργύρων-Καματερού.
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2024/01/vourvaxeia-2024-manousos-spartiates-3-768x1024.jpg)
Την εκδήλωση για τη μάχη του Καματερού (Βουρβάχεια 2024) διοργάνωσε η Διεύθυνση Πολιτισμού-Αθλητισμού του Δήμου Αγίων Αναργύρων-Καματερού και ο Παραδοσιακός Λαογραφικός Σύλλογος Καματερού «Το Γιορτνάνι».
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2024/01/vourvaxeia-2024-manousos-spartiates-4-1024x768.jpg)
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2024/01/vourvaxeia-2024-manousos-spartiates-6-1024x682.jpg)