![Οι «ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ» στην Επετειακή Εκδήλωση της Ένωσης Αποστράτων Αξιωματικών Στρατού για την 28η Οκτωβρίου στο Πολεμικό Μουσείο](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2023/10/athanasios-xalkias-polemiko-mouseio-1-750x465.jpg)
Το απόγευμα της Παρασκευής 27ης Οκτωβρίου 2023 στο Πολεμικό Μουσείο η Ένωση Αποστράτων Αξιωματικών Στρατού (Ε.Α.Α.Σ.) διοργάνωσε επετειακή εκδήλωση για την 28η Οκτωβρίου 1940.
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2023/10/athanasios-xalkias-polemiko-mouseio-2-1024x768.jpg)
Ο Βουλευτής Α’ Αθηνών, Αθανάσιος Χαλκιάς, εκπροσώπησε τους «ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ» που δείχνουν έμπρακτα τη στήριξή τους στις προσπάθειες των ένστολων που υπηρετούν τις ελληνικές ένοπλες δυνάμεις.
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2023/10/athanasios-xalkias-polemiko-mouseio-6-1024x598.jpg)
Μια ελάχιστη ένδειξης τιμής προς τους αφανείς ήρωες του Έπους του ’40 που χάρισαν την αθανασία στον ελληνικό στρατό και στον αγώνα υπέρ εστιών και βωμών.
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2023/10/athanasios-xalkias-polemiko-mouseio-5-1024x800.jpg)
* Στην ανωτέρω φωτογραφία με τον Βουλευτή Α’ Αθηνών των «ΣΠΑΡΤΙΑΤΩΝ», Αθανάσιο Χαλκιά, εικονίζεται ο Υποστράτηγος Ε.Α Αριστομένης Αθ. Κράγκαρης, Σύμβουλος ΔΣ Πολεμικού Μουσείου και τ. Αντιπρόεδρος ΔΣ Ενώσεως Αποστράτων Αξιωματικών Στρατού.