![Οι «ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ» τιμούν την «Ημέρα της Αστυνομίας» και τη μνήμη του προστάτη του Σώματος, Μεγαλομάρτυρα Αγίου Αρτεμίου](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2023/10/spartiates-agios-artemios-stigkas-xalkias-750x465.jpg)
Με τη συμμετοχή του Προέδρου της Κ.Ο. «ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ», Βασίλη Στίγκα και του Βουλευτή Α’ Αθηνών, Θανάση Χαλκιά, γιορτάστηκε την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023, η «Ημέρα της Αστυνομίας» και τιμήθηκε παράλληλα η μνήμη του προστάτη του Σώματος, Μεγαλομάρτυρα Αγίου Αρτεμίου.
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2023/10/elliniki-astynomia-agios-artemios.jpg)
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2023/10/spartiates-agios-artemios-2-768x1024.jpg)
Οι εκπρόσωποι του Πολιτικού Φορέα μας τίμησαν με την παρουσία τους την εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στον Ιερό Ναό Παμμεγίστων Ταξιαρχών (πρώην Σχολή Αξιωματικών).
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2023/10/spartiates-agios-artemios-3-768x1024.jpg)
Ο Πρόεδρος των «ΣΠΑΡΤΙΑΤΩΝ» στη συνέχεια περιηγήθηκε στον Εκθεσιακό Χώρο Συλλογής Ιστορικών Κειμηλίων – Τεκμηρίων Ελληνικής Αστυνομίας.
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2023/10/spartiates-agios-artemios-4-1024x768.jpg)
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2023/10/spartiates-agios-artemios-5-768x1024.jpg)
Ο κ. Βασίλης Στίγκας εξήρε την προσφορά του Σώματος και ευχήθηκε ο τιμώμενος Άγιος Αρτέμιος να ευλογεί τα στελέχη της ΕΛ.ΑΣ. και με την θυσία και το μαρτύριό του να εμπνέει και να ενδυναμώνει το φρόνημά τους να υπηρετούν τους Έλληνες πολίτες.
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2023/10/spartiates-agios-artemios-6-768x1024.jpg)
![](https://spartiates.gr/wp-content/uploads/2023/10/spartiates-agios-artemios-1-768x1024.jpg)